Politici dostali 30 rád od mladých podnikateľov ako zlepšiť podnikateľské prostredie

Združenie mladých podnikateľov Slovenska (ZMPS) dnes zorganizovalo diskusiu s predstaviteľmi politických strán o aktuálnych problémoch podnikateľského prostredia na Slovensku a riešeniach, ktoré mladí podnikatelia navrhujú, aby sa situácia zlepšila.

Diskusie sa zúčastnili Ivan Švejna (Most – Híd), Ján Hudacký (KDH), Vladimír Chovan (SNS), Róbert Auxt (#SIEŤ), Richard Sulík (SaS) a Daniel Lipšic (OĽANO-NOVA). Okrúhly stôl s politikmi moderoval Ján Oravec, prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS). Podujatie s názvom Podnikanie a zamestnanosť generácie Y po voľbách 2016 otvoril Patrik Kovács, prezident Young Entrepreneurs' Organization of the European Union - najväčšej celoeurópskej siete mladých podnikateľov.

ZMPS v rámci panelovej diskusie predstavilo 30 odporúčaní mladých podnikateľov, ktoré majú pomôcť politickým stranám v budúcom volebnom období zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku. Medzi tie najdôležitejšie patria napríklad zjednodušenie zamestnania prvého zamestnanca, vytvorenie funkčného legislatívneho rámca na bezplatné stáže mladých ľudí (prvozamestnancov) a študentov vo firmách, obmedzenie vysokých pokút za administratívne chyby, či zlepšenie fungovania siete obchodných zastúpení SR v zahraničí so zameraním na malé a stredné podniky.

Po panelovej diskusii s ekonomickými expertmi jednotlivých politických strán odzneli otázky z radov mladých podnikateľov, ktoré smerovali najmä k jasnému definovaniu postoja zástupcov jednotlivých strán k podnikaniu mladých. „Sme radi, že politické strany aktívne zaujímajú aj o podnikanie mladých ľudí a že si uvedomujú, že práve táto generácia sú budúci zamestnávatelia, bez ktorých ekonomika nemôže fungovať,“ hovorí Ján Solík, predseda ZMPS, ktorý pozitívne vníma i to, že politici prijali výzvu mladých podnikateľov a pustili sa s nimi do dialógu.

Všetkých 30 odporúčaní mladých podnikateľov možno nájsť na zmps.sk/odporucania

Podujatie bolo spolufinancované z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.