Združenie mladých podnikateľov Slovenska (ZMPS) usporiadalo Klub riadenia na tému: Ako nebyť na všetko sám a nestratiť kontrolu nad firmou? Klub sa niesol v duchu praktických rád o zostavení tímov vo firmách rôznych zameraní. Cieľom bolo oboznámiť mladých podnikateľov ako efektívne vyskladať tímové role.
Jeden za všetkých všetci za jedného! Alebo nie? Silu pracovného kolektívu nikto nespochybňuje. Pokiaľ sa spoja šikovní ľudia, ktorí majú chuť pracovať, vzniká nám synergia, o ktorej sníva asi každý zamestnávateľ. Čo keď pracovná chémia nie vždy funguje? Ako sa zachovať pokiaľ niekto z vašich kolegov nespolupracuje a skôr vám spôsobuje vrásky a šedivý preliv? A ako vlastne vybrať tých správnych ľudí do tímu?
Presný opak či vlastná kópia?
Pri výbere novej posily je potrebné sa zamyslieť, aké vlastnosti a schopnosti nám chýbajú v našom tíme. Vždy sa nám lepšie komunikuje s podobnými typmi ľudí a niekedy to zvádza tieto typy prizvať do tímu. Nie vždy je to však výhra. V pracovnom prostredí totiž potrebujeme zaplniť miesta, ktoré nám nie sú blízke. Počas rozhovoru máme tendenciu porovnávať človeka „so Zuzkou od vedľa“, ale nerobí to dobrotu. Každý človek je individuálny a môže do spoločnosti priniesť nový pohľad, myšlienky.
Zodpovednosť naša každodenná
Pre mnohých ľudí na vyšších postoch býva náročné posúvať zodpovednosť smerom na svojich kolegov. Od nepamäti je v nás zakorenené, že si veci najlepšie spravíme sami. Omyl. „Zistila som, že ľudia urobia veci lepšie ako ja, tak prečo by som sa mala tomu brániť?“ hovorí Lucia Pašková, konateľka Curaprox na Slovensku. „V kolektíve je dôležité stanoviť ciele, nie cestu. Takto má každý možnosť ísť svojou cestou a dosiahnuť ciele ľahšie, ako by sme ich zamestnancom presne nalinkovali,“ dodáva Lucia Pašková. Pokiaľ dáme kolegom pocit zodpovednosti, dosiahneme výraznejší posun v tom, čo chceme docieliť.
Motivácia
Plat nie je vždy tá najväčšia motivácia. Samozrejme je jeho silnou súčasťou. Veľkú úlohu však zohráva pracovné prostredie a kolektív. Ak sa človek necíti dobre, je to vidieť aj na pracovných výkonoch, čo následne ovplyvňuje firmu ako takú. Veľkou motiváciou pre kolektív je možnosť rastu a sebarealizácie. „Treba však brať do úvahy, že každý človek má vlastnú motiváciu a vekom sa môže meniť. Preto, ak vaši kolegovia dosahujú stanovené ciele, je dobré vedieť, čo je ich ženie vpred a podporovať ich v tomto smere,“ radí Ján Solík, predseda Združenia mladých podnikateľov Slovenska.