Je prirodzené, že podnikatelia, ktorým sa na Slovensku podarilo so svojimi produktmi, či službami uspieť, mieria na zahraničné trhy.
Ako prezrádza Tomáš Husár zo Združenia mladých podnikateľov Slovenska: „Podľa analýzy, ktorú pripravilo ZMPS, až 70,5% podnikateľov zvažuje možnosti expanzie. Jednou z najatraktívnejších krajín je pre nich Rakúsko.“
Čo dokáže ponúknuť náš západný sused?
Rakúsko je nielen krajina slávnej histórie, ale je dôležité uvedomiť si aj jeho obrovský podnikateľský potenciál, ktorý pramení z jeho geografickej polohy a taktiež bonitnej klientely. Ako uvádza Tomáš Husár: „Nezamestnanosť u nášho západného suseda sa dlhodobo pohybuje pod 5%, a priemerná mzda je tri krát vyššia ako na Slovensku. V Rakúsku sa tak vytvára oveľa lepší kúpyschopný dopyt v porovnaní so Slovenskom a preto tento trh láka stále viac podnikateľov.“
Podnikanie v Rakúsku
Ak sa rozhodnete expandovať k západným susedom, mali by ste mať dostatočné informácie aj o tamojšej legislatíve. Na väčšinu podnikateľských činností sa totiž vzťahuje rakúska legislatíva, napriek tomu, že ich môžu vykonávať zahraničné subjekty. Najviac treba brať do úvahy minimálnu mzdu v Rakúsku, úroveň odvodov a poistenia, ktoré môžu značne ovplyvniť vstupné náklady začínajúcich podnikateľských subjektov.
Vyše 90% firiem v Rakúsku tvoria malé a stredné podniky, ktoré podnikajú formou Gesellschaft mit beschränkter Haftung, na Slovensku známou ako spoločnosť s ručením obmedzeným. V nedávnej novelizácii GmbH sa zjednodušili formálne požiadavky na založenie spoločnosti a taktiež sa znížilo povinné základné imanie z 35 000 eur na 10 000 eur.
Podpora od štátu
Keďže 2/3 pracovných miest v Rakúsku vytvárajú malé a stredné podniky, aj podpora štátu je v tomto smere oveľa ústretovejšia v porovnaní so Slovenskom. Výhody poskytuje tzv. Neufög (Neugründungsförderung), teda zákon, ktorý vytvára vhodné podmienky a prostredie pre začínajúcich podnikateľov.
„Neufög oslobodzuje podnikateľov od zakladacích poplatkov a poskytuje podnikateľom množstvo ďalších úľav. Ak ste neboli zatiaľ majiteľom živnostenského oprávnenia, môžete o takúto podporu štátu požiadať priamo v Hospodárskej komore, pri zakladaní spoločnosti,“ odporúča Tomáš Husár.
Kde získať vhodné informácie?
Podnikatelia, ktorí majú záujem vstúpiť na nové trhy majú jedinečnú možnosť, ako získať všetky potrebné informácie k expanzii. Združenie mladých podnikateľov Slovenka prináša sériu workshopov a seminárov TwinEntrepreneurs, ktoré ponúkajú ucelený obraz a skúsenosti zahraničných lektorov so vstupom na rakúsky trh. „Najbližší seminár je pripravený na 26. mája 2014 v priestoroch Connectu v bratislavskej Cvernovke. Účastníci získajú informácie k základny témam ako pobyt v Rakúsku, ohlásenie živnosti, orgány na podporu podnikania v Rakúsku, dane a faktúry, poistenie, právne formy podnikania v Rakúsku, podnikanie v Rakúsku zo Slovenska a iné. Viac informácií možno nájsť na www.zmps.sk,“ dopĺňa Tomáš Husár.
Projekt TwinEntrepreneurs je spolufinancovaný z EURÓPSKEHO FONDU REGIONÁLNEHO ROZVOJA, programu cezhraničnej spolupráce SLOVENSKÁ REPUBLIKA - RAKÚSKO 2007 - 2013.