Pre vyše 70% začínajúcich podnikateľov je Slovensko malý trh! Vyše 13% z nich má namierené do Rakúska.

Je prirodzené, že podnikatelia, ktorým sa na Slovensku podarilo so svojimi produktmi, či službami uspieť, mieria na zahraničné trhy.

Ako prezrádza Tomáš Husár zo Združenia mladých podnikateľov Slovenska: „Podľa analýzy, ktorú pripravilo ZMPS, až 70,5% podnikateľov zvažuje možnosti expanzie. Jednou z najatraktívnejších krajín je pre nich Rakúsko.“

Čo dokáže ponúknuť náš západný sused?

Rakúsko je nielen krajina slávnej histórie, ale je dôležité uvedomiť si aj jeho obrovský podnikateľský potenciál, ktorý pramení z jeho geografickej polohy a taktiež bonitnej klientely. Ako uvádza Tomáš Husár: „Nezamestnanosť u nášho západného suseda sa dlhodobo pohybuje pod 5%, a priemerná mzda je tri krát vyššia ako na Slovensku. V Rakúsku sa tak vytvára oveľa lepší kúpyschopný dopyt v porovnaní so Slovenskom a preto tento trh láka stále viac podnikateľov.“

Podnikanie v Rakúsku

Ak sa rozhodnete expandovať k západným susedom, mali by ste mať dostatočné informácie aj o tamojšej legislatíve. Na väčšinu podnikateľských činností sa totiž vzťahuje rakúska legislatíva, napriek tomu, že ich môžu vykonávať zahraničné subjekty. Najviac treba brať do úvahy minimálnu mzdu v Rakúsku, úroveň odvodov a poistenia, ktoré môžu značne ovplyvniť vstupné náklady začínajúcich podnikateľských subjektov.

Vyše 90% firiem v Rakúsku tvoria malé a stredné podniky, ktoré podnikajú formou Gesellschaft mit beschränkter Haftung, na Slovensku známou ako spoločnosť s ručením obmedzeným. V nedávnej novelizácii GmbH sa zjednodušili formálne požiadavky na založenie spoločnosti a taktiež sa znížilo povinné základné imanie z 35 000 eur na 10 000 eur.

Podpora od štátu

Keďže 2/3 pracovných miest v Rakúsku vytvárajú malé a stredné podniky, aj podpora štátu je v tomto smere oveľa ústretovejšia v porovnaní so Slovenskom. Výhody poskytuje tzv. Neufög (Neugründungsförderung), teda zákon, ktorý vytvára vhodné podmienky a prostredie pre začínajúcich podnikateľov.

„Neufög oslobodzuje podnikateľov od zakladacích poplatkov a poskytuje podnikateľom množstvo ďalších úľav. Ak ste neboli zatiaľ majiteľom živnostenského oprávnenia, môžete o takúto podporu štátu požiadať priamo v Hospodárskej komore, pri zakladaní spoločnosti,“ odporúča Tomáš Husár.

Kde získať vhodné informácie?

Podnikatelia, ktorí majú záujem vstúpiť na nové trhy majú jedinečnú možnosť, ako získať všetky potrebné informácie k expanzii. Združenie mladých podnikateľov Slovenka prináša sériu workshopov a seminárov TwinEntrepreneurs, ktoré ponúkajú ucelený obraz a skúsenosti zahraničných lektorov so vstupom na rakúsky trh. „Najbližší seminár je pripravený na 26. mája 2014 v priestoroch Connectu v bratislavskej Cvernovke. Účastníci získajú informácie k základny témam ako pobyt v Rakúsku, ohlásenie živnosti, orgány na podporu  podnikania v Rakúsku, dane a faktúry, poistenie, právne formy podnikania v Rakúsku, podnikanie v Rakúsku zo Slovenska a iné. Viac informácií možno nájsť na www.zmps.sk,“ dopĺňa Tomáš Husár.

Projekt TwinEntrepreneurs je spolufinancovaný z EURÓPSKEHO FONDU REGIONÁLNEHO ROZVOJA, programu cezhraničnej spolupráce SLOVENSKÁ REPUBLIKA - RAKÚSKO 2007 - 2013.