European start-up ecosystem

Ako môže verejná iniciatíva podporovať zdravý start-up ekosystém? Ktoré iniciatívy na podporu start-upov sú najvhodnejšie? Na tieto, ale i mnohé ďalšie otázky odpovedali experti v rámci odbornej konferencie o súčasných trendoch v európskych start-up ekosystémoch.

Štát sa na Slovensku témou podpory start-upov začal zaoberať pomerne nedávno. S podporou verejných zdrojov vzniklo niekoľko venture kapitálových fondov, zatiaľ čo podporné nástroje zamerané na start-upy sú v súčasnosti v štádiu príprav.

Pripravuje sa hneď niekoľko iniciatív verejného sektora, ktoré majú byť nápomocné pri rozvoji inovatívnych myšlienok mladých ľudí, ktorí sa rozhodli zobrať osud do vlastných rúk a rozbehnúť svoj vlastný biznis. Podľa Petra Balíka z Ministerstva financií SR „bude pripravovaná koncepcia na podporu start-up ekosystému ucelene reflektovať potreby prostredia pre rozvoj start-upov na Slovensku a dotkne sa niekoľkých oblastí, ktoré uľahčia zakladanie podnikov a podporia vývoj inovatívnych produktov.“

Aj preto Združenie mladých podnikateľov Slovenska pozvalo hlavných aktérov slovenskej start-up scény a zástupcov ministerstiev, ktoré programy na podporu start-upov aktuálne tvoria na biznis konferenciu "European start-up ecosystem".

Účastníci konferencie tu mohli načerpať inšpiráciu od odborníkov na start-upy z rozvinutých európskych start-up centier ako sú Barcelona, Budapešť, Mníchov či Helsinki. Tí sa o svoje skúsenosti podelili vo svojich prezentáciách aj v panelovej diskusii. Podujatie organizovalo Združenie mladých podnikateľov Slovenska spolu s Vienna Business Agency a Slovak Business Agency 10. októbra vo viedenskom MuseumsQuartier, Barocke Suiten ako dalšieho zo série podujatí TwinEntrepreneurs.

Na konferencii boli predstavené úspešné koncepty overené praxou, ale aj aktuálne trendy, ktoré definovali budúce smerovanie. Podľa viacerých názorov je dôležité, aby vládne aktivity boli zamerané najmä na nepriamu podporu start-upov a podporu ekosystému ako takého.

Zo zahraničných skúseností vyplýva, že najmä podpora sietí angel investorov prináša výsledky. Vďaka fungovaniu takýchto sietí totiž start-upy získavajú financovanie v úvodnej etape svojho podnikania a zároveň mentora. Týmto mentorom je samotný investor, ktorý má obvykle za sebou úspešnú podnikateľskú kariéru a skúsenosti. Do start-upu investuje nielen svoje vlastné finančné prostriedky, ale často aj svoje skúsenosti, know how a kontakty.

„Netreba však zabúdať, že nevyhnutnou súčasťou dobrého ekosystému pre start-upy je tiež podnikateľské prostredie. Väčšina startupov má globálne ambície a skutočnosť, či budú dlhodobo podnikať zo Slovenska, ovplyvňuje aj výška priameho aj nepriameho finančného zaťaženia, vymožiteľnosť práva či množstvo byrokratických povinností,“ dodáva Tomáš Husár, podpredseda Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

V rámci programu sa predstavili:

Jordi Safont Bosch (Barcelona), generálny partner Lanzame Capital SL. Ide o fond, spájajúci podnikateľov a investorov, ktorý vyberá a investuje do rastu potenciálnych start-upov pod vedením skúsených podnikateľov.

Thomas Funke je na čele oddelenia podnikania v Nemeckom centre pre produktivitu a inovácie (RKW). Bol odborným asistentom a zakladateľom Podnikateľského centra sieťových pripojení na Viedenskej univerzite podnikania a ekonómie. Nedávno sa stal spoluautorom knihy "Beyond Silicon Valley: Príklady úspešných podnikateľských ekosystémov".

Danny Holschke je známy svojou vášňou pre start-upy a digitálne business modely, čo je možné badať v jeho práci na projekte Compass (Startup Genómový Projekt). Po úspešnom projekte startingSpotistic, vedie start-upy na Startupbootcamp v Berlíne.

Imre Hild (Budapešť) je generálnym riaditeľom iCatapult Co, globálneho technologického akcelerátora s prístupom na trh a funkciami rozvoja obchodu.

Julia Klinger (Mníchov) má na starosti spoločenstvo v LMU Podnikateľskom Centre, inštitúcii, ktorá sa venuje posilneniu podnikateľov tým, že učí každoročne vyše 1 000 študentov. K dnešnému dňu podporila viac ako 120 start-upov, a buduje silný ekosystém pre podnikateľov.

Ari Lindemann (Fínsko) je vedúci magisterského programu Medzinárodný Business Management na Kymenlaakso Univerzite aplikovaných vied.

Gabriele Tatzberger (Viedeň) je vedúca oddelenia Start-up služieb agentúry mesta Viedeň pre podporu podnikania a je vášnivou podporovateľkou start-upov, zakladateľov firiem a celkovej start-up scény vo Viedni. Od roku 2010 je tiež generálnou riaditeľkou Vienna Region ltd.

Odborná konferencia o súčasných trendoch v európskych start-up ekosystémoch predstavuje ďalší zo série úspešných projektov, na ktorých sa aktívne podieľalo Združenie mladých podnikateľov Slovenska.

Projekt je spolufinancovaný z EURÓPSKEHO FONDU REGIONÁLNEHO ROZVOJA, programu cezhraničnej spolupráce SLOVENSKÁ REPUBLIKA - RAKÚSKO 2007-2013.